BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

Üniversitemizdeki yüksek nitelikli araştırma faaliyetlerini ve bu çalışmaları yapan değerli öğretim elemanlarımızı desteklemek amacıyla, her yıl araştırmada üstün başarı gösteren az sayıda kadrolu öğretim elemanına genç ve kıdemli olarak iki ayrı kategoride ödül verilir. Ödülün verildiği yılın başında 40 yaşını doldurmamış öğretim elemanları genç, daha yukarı yaştakiler kıdemli olarak kabul edilir.

Ödüller (temel bilimler ve mühendislik) ile (sosyal ve beşeri bilimler) alanları arasında mümkün olduğu kadar dengeli bir biçimde verilir. Ödüller için başvuru yapılmasına gerek yoktur, ancak dileyen öğretim üyesi özgeçmişiyle birlikte başvuruda bulunabilir. BÜVAK Akademik Kurulu kendisine ulaşan çeşitli verilere ek olarak, uygun gördüğü kurum ve kişilerden özgeçmiş ve diğer bilgileri sağlar. BÜVAK Akademik Kurulu üyeleri ödüller için aday olamazlar.

Ödül için en önemli ölçüt, bilime yapılan evrensel katkıdır. Bu katkının belirlenmesinde kişilerin yayın, özellikle de uluslararası yayın performansı ve bu yayınların yarattığı yankı esas alınır. Akademik Kurul değişik tür yayınların nerelerde yayımlandıklarını, sayılarını, sürekliliklerini, önde gelen endekslere göre aldıkları atıf sayılarını inceler. Mümkün olan durumlarda, özellikle de temel bilimler ve mühendislik alanlarında, TÜBİTAK'ın ödül değerlendirmelerinde yaptığı gibi, yayınların ve atıfların “ülke” ve “etki” katsayıları gibi değişkenler de dikkate alınır. Bu değerlendirmelerde Üniversitemiz ortamında gerçekleştirilmiş araştırmalara dayanan yayınlara öncelik tanınır. Yukarıda belirtilen yayın performansının birbirine yakın görüldüğü durumlarda, öğretim elemanlarının aşağıdaki listede belirtilen faaliyetleri de dikkate alınır:

  1. Üniversiteye katkı: Laboratuvar kurmak, üniversite için donanım sağlanması, dışarıdan sağlanan proje desteği, nitelikli genç araştırmacı yetiştirmek ve benzeri diğer katkılar.
  2. Türkiye ve yurt dışında alınan araştırma ağırlıklı özel ödüller: TÜBİTAK, TÜBA, uluslararası akademik kuruluşlar, vd.
  3. Uluslararası bilimsel kuruluşlarda yöneticilikler, dergi editörlükleri, vd. (ve böylece bu kuruluşlarda Üniversitemizin temsil edilmesinin sağlanması) Bir kez ödül almış bir öğretim üyesi “Araştırmada Üstün Başarı Ödülü” için tekrar değerlendirilirken, ödül aldığı tarihten sonraki faaliyetlerine ağırlık verilir.
Ödül Sahibi Bölüm Ödül Adıazalan sırada Alan Tarih
Fatih Alagöz Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Tonguç Rador Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Arzu Öztürkmen Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Cengiz Yılmaz İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Özhan Özatay Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Fen ve Mühendislik 2014
Mehmet Asım Karaömerlioğlu Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Koray Durak Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Hilmi Luş İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Ferhan Çeçen Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Türkan Haliloğlu Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Bilge Ataca Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Erhan Gülmez Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Aslı Özyar Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Ayşecan Boduroğlu Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2009
Serra Müderrisoğlu Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Cenk Özbay Turizm İşletmeciliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Ali Rana Atılgan İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Özlem Öz Özkaracalar İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2007
Adil Sarıbay Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Günhan Dündar Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Işıl Balcıoğlu Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Pemra Doruker Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Ahmet Ademoğlu Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Oğuzhan Çiçekoğlu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Uğur Akman Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Bahar Kasapgil İnce Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Stefan Koch Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2010
Cevdet Emre Alper Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Ali Tekcan Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Ahmet Erhan Aksoylu Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Burak Acar Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Erol Köroğlu Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2009
Balkız Öztürk Başaran Batı Dilleri ve Edebiyatları Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Ceyhun Elgin Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Alp Eden Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Hakan Deliç Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Necati Aras Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Ahmet Kerim Avcı Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2009
Mine Eder Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Burak Güçlü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Ersan Demiralp Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Begüm Özkaynak Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2011
İsmail Sağlam Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Hakan Erdem Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Feyza Çorapçı Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2008
Duygu Avcı Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Amitav Sanyal Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Ayşe Gül Toker İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Rana Sanyal Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Albert Ali Salah Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Fen ve Mühendislik 2014
Osman Teoman Turgut Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Ethem Alpaydın Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Fikret Adaman Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Taylan Akdoğan Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Belma Haznedar Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Edhem Eldem Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Arda Deniz Yalçınkaya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Ayşe Gürel Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Cem Say Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Ali Çarkoğlu Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Murat Baç Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Oya Pınar Ardıç Alper Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Kuban Altınel Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Can Ali Yücesoy Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Falih Köksal Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Tınaz Ekim Aşıcı Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Berna Yazıcı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Nihat Sadık Değer Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Ali Kaya Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2005
Can Özturan Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Kemal Kirişçi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Hayat Kabasakal İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Güler Fişek Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Yüksel İnel Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Cem Behar Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Betül Kırdar Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Engin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Nilsun İnce Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2005
Ayşe Selçuk Esenbel Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Selim Deringil Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Ali Kaya Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Muzaffer Bodur İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Günay Kut Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Meltem Ahıska Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Zafer Toprak Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Cem Ersoy Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Nüket Esen Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
N. Gülcan Erçetin Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Metin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Zeynep İlsen Önsan Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Binnaz Toprak Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Erhan Gülmez Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Aslıhan Tolun Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Nükhet Sirman Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2011
Nadir Özbek Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Gürol Irzık Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Işıl Balcıoğlu Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Pemra Doruker Turgut Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Metin Arık Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Okyay Kaynak Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002

Sayfalar