BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

Üniversitemizdeki yüksek nitelikli araştırma faaliyetlerini ve bu çalışmaları yapan değerli öğretim elemanlarımızı desteklemek amacıyla, her yıl araştırmada üstün başarı gösteren az sayıda kadrolu öğretim elemanına genç ve kıdemli olarak iki ayrı kategoride ödül verilir. Ödülün verildiği yılın başında 40 yaşını doldurmamış öğretim elemanları genç, daha yukarı yaştakiler kıdemli olarak kabul edilir.

Ödüller (temel bilimler ve mühendislik) ile (sosyal ve beşeri bilimler) alanları arasında mümkün olduğu kadar dengeli bir biçimde verilir. Ödüller için başvuru yapılmasına gerek yoktur, ancak dileyen öğretim üyesi özgeçmişiyle birlikte başvuruda bulunabilir. BÜVAK Akademik Kurulu kendisine ulaşan çeşitli verilere ek olarak, uygun gördüğü kurum ve kişilerden özgeçmiş ve diğer bilgileri sağlar. BÜVAK Akademik Kurulu üyeleri ödüller için aday olamazlar.

Ödül için en önemli ölçüt, bilime yapılan evrensel katkıdır. Bu katkının belirlenmesinde kişilerin yayın, özellikle de uluslararası yayın performansı ve bu yayınların yarattığı yankı esas alınır. Akademik Kurul değişik tür yayınların nerelerde yayımlandıklarını, sayılarını, sürekliliklerini, önde gelen endekslere göre aldıkları atıf sayılarını inceler. Mümkün olan durumlarda, özellikle de temel bilimler ve mühendislik alanlarında, TÜBİTAK'ın ödül değerlendirmelerinde yaptığı gibi, yayınların ve atıfların “ülke” ve “etki” katsayıları gibi değişkenler de dikkate alınır. Bu değerlendirmelerde Üniversitemiz ortamında gerçekleştirilmiş araştırmalara dayanan yayınlara öncelik tanınır. Yukarıda belirtilen yayın performansının birbirine yakın görüldüğü durumlarda, öğretim elemanlarının aşağıdaki listede belirtilen faaliyetleri de dikkate alınır:

  1. Üniversiteye katkı: Laboratuvar kurmak, üniversite için donanım sağlanması, dışarıdan sağlanan proje desteği, nitelikli genç araştırmacı yetiştirmek ve benzeri diğer katkılar.
  2. Türkiye ve yurt dışında alınan araştırma ağırlıklı özel ödüller: TÜBİTAK, TÜBA, uluslararası akademik kuruluşlar, vd.
  3. Uluslararası bilimsel kuruluşlarda yöneticilikler, dergi editörlükleri, vd. (ve böylece bu kuruluşlarda Üniversitemizin temsil edilmesinin sağlanması) Bir kez ödül almış bir öğretim üyesi “Araştırmada Üstün Başarı Ödülü” için tekrar değerlendirilirken, ödül aldığı tarihten sonraki faaliyetlerine ağırlık verilir.
Ödül Sahibi Bölüm Ödül Adıazalan sırada Alan Tarih
Belma Haznedar Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Ayşe Gürel Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Can Ali Yücesoy Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Tınaz Ekim Aşıcı Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Fatih Alagöz Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Ali Kaya Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2005
Cengiz Yılmaz İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Berna Yazıcı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Can Özturan Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Cenk Özbay Turizm İşletmeciliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Tonguç Rador Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Ferhan Çeçen Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Arzu Öztürkmen Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Erhan Gülmez Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Koray Durak Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Hilmi Luş İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Ali Rana Atılgan İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Cevdet Emre Alper Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Türkan Haliloğlu Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Adil Sarıbay Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Rana Sanyal Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Osman Teoman Turgut Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Aslı Özyar Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Bilge Ataca Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Işıl Balcıoğlu Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Ayşecan Boduroğlu Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2009
Günhan Dündar Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Erol Köroğlu Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2009
Ali Tekcan Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Ceyhun Elgin Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Necati Aras Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Uğur Akman Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Ahmet Ademoğlu Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Mine Eder Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Oya Pınar Ardıç Alper Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Bahar Kasapgil İnce Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Ersan Demiralp Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Alp Eden Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Ahmet Erhan Aksoylu Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Burak Acar Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Balkız Öztürk Başaran Batı Dilleri ve Edebiyatları Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Hakan Deliç Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Ethem Alpaydın Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Duygu Avcı Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Ahmet Kerim Avcı Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2009
Murat Baç Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Kuban Altınel Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Özhan Özatay Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Fen ve Mühendislik 2014
Feyza Çorapçı Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2008
Burak Güçlü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
İsmail Sağlam Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Begüm Özkaynak Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2011
Hakan Erdem Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Özlem Öz Özkaracalar İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2007
Amitav Sanyal Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Edhem Eldem Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Nihat Sadık Değer Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Albert Ali Salah Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Fen ve Mühendislik 2014
Cem Say Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Serra Müderrisoğlu Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Ayşe Gül Toker İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Fikret Adaman Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Mehmet Asım Karaömerlioğlu Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Pemra Doruker Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Falih Köksal Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Oğuzhan Çiçekoğlu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Arda Deniz Yalçınkaya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Ali Çarkoğlu Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Stefan Koch Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2010
Taylan Akdoğan Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Hamit Fişek Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Fikret Adaman Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2010
Kadri Özçaldıran Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Meltem Ahıska Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Pemra Doruker Turgut Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Okyay Kaynak Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Arda Denkel Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Engin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Nüket Esen Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Yeşim Arat Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
N. Gülcan Erçetin Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Süleyman Özekici Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Hayat Kabasakal İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Ayşe Öncü Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Güler Fişek Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Kemal Kirişçi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Ali Kaya Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Nadir Özbek Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Şevket Pamuk Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Metin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Rahmi Güven Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Okyay Kaynak Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Nükhet Sirman Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2011
Yüksel İnel Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Betül Kırdar Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Ayşe Selçuk Esenbel Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Günay Kut Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Cem Behar Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Nazlı Başak Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Şevket Pamuk Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014

Sayfalar