BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı Ödülü

Üniversitemizdeki yüksek nitelikli araştırma faaliyetlerini ve bu çalışmaları yapan değerli öğretim elemanlarımızı desteklemek amacıyla, her yıl araştırmada üstün başarı gösteren az sayıda kadrolu öğretim elemanına genç ve kıdemli olarak iki ayrı kategoride ödül verilir. Ödülün verildiği yılın başında 40 yaşını doldurmamış öğretim elemanları genç, daha yukarı yaştakiler kıdemli olarak kabul edilir.

Ödüller (temel bilimler ve mühendislik) ile (sosyal ve beşeri bilimler) alanları arasında mümkün olduğu kadar dengeli bir biçimde verilir. Ödüller için başvuru yapılmasına gerek yoktur, ancak dileyen öğretim üyesi özgeçmişiyle birlikte başvuruda bulunabilir. BÜVAK Akademik Kurulu kendisine ulaşan çeşitli verilere ek olarak, uygun gördüğü kurum ve kişilerden özgeçmiş ve diğer bilgileri sağlar. BÜVAK Akademik Kurulu üyeleri ödüller için aday olamazlar.

Ödül için en önemli ölçüt, bilime yapılan evrensel katkıdır. Bu katkının belirlenmesinde kişilerin yayın, özellikle de uluslararası yayın performansı ve bu yayınların yarattığı yankı esas alınır. Akademik Kurul değişik tür yayınların nerelerde yayımlandıklarını, sayılarını, sürekliliklerini, önde gelen endekslere göre aldıkları atıf sayılarını inceler. Mümkün olan durumlarda, özellikle de temel bilimler ve mühendislik alanlarında, TÜBİTAK'ın ödül değerlendirmelerinde yaptığı gibi, yayınların ve atıfların “ülke” ve “etki” katsayıları gibi değişkenler de dikkate alınır. Bu değerlendirmelerde Üniversitemiz ortamında gerçekleştirilmiş araştırmalara dayanan yayınlara öncelik tanınır. Yukarıda belirtilen yayın performansının birbirine yakın görüldüğü durumlarda, öğretim elemanlarının aşağıdaki listede belirtilen faaliyetleri de dikkate alınır:

  1. Üniversiteye katkı: Laboratuvar kurmak, üniversite için donanım sağlanması, dışarıdan sağlanan proje desteği, nitelikli genç araştırmacı yetiştirmek ve benzeri diğer katkılar.
  2. Türkiye ve yurt dışında alınan araştırma ağırlıklı özel ödüller: TÜBİTAK, TÜBA, uluslararası akademik kuruluşlar, vd.
  3. Uluslararası bilimsel kuruluşlarda yöneticilikler, dergi editörlükleri, vd. (ve böylece bu kuruluşlarda Üniversitemizin temsil edilmesinin sağlanması) Bir kez ödül almış bir öğretim üyesi “Araştırmada Üstün Başarı Ödülü” için tekrar değerlendirilirken, ödül aldığı tarihten sonraki faaliyetlerine ağırlık verilir.
Ödül Sahibi Bölüm Ödül Adıartan sırada Alan Tarih
Güler Fişek Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Okyay Kaynak Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Kemal Kirişçi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Şevket Pamuk Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Hayat Kabasakal İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Çağlar Keyder Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Viktorya Aviyente Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Refik Erzan Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2007
Günay Kut Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Cem Ersoy Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Fen ve Mühendislik 2014
Aslıhan Tolun Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Taha Parla Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Ayşe Öncü Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Nevra Necipoğlu Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2008
Cem Yalçın Yıldırım Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2017
Miray Bekbölet Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Viktorya Aviyente Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2009
Ayşe Selçuk Esenbel Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Reşit Canbeyli Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Cem Behar Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Betül Kırdar Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Ethem Alpaydın Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Aslıhan Tolun Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Nihan Nugay Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Fen ve Mühendislik 2014
Kim Luana Fortuny Batı Dilleri ve Edebiyatları Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2017
Yaman Barlas Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Ayhan Koç Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Işıl Balcıoğlu Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Edhem Eldem Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Alp Eden Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2009
Selim Deringil Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Gürol Irzık Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Cem Yalçın Yıldırım Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2005
Cem Ersoy Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2006
Murat Sertel Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Yeşim Arat Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Kuban Altınel Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Ayşe Buğra Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
İlhan İnan Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Engin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Binnaz Toprak Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2001
Nilsun İnce Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2005
Muzaffer Bodur İşletme Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Yüksel İnel Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Zafer Toprak Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Meltem Ahıska Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Nüket Esen Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
N. Gülcan Erçetin Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
İvet Bahar Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Erhan Gülmez Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Arda Denkel Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Süleyman Özekici Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999
Haldun Gülalp Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Pemra Doruker Turgut Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Zeynep İlsen Önsan Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Metin Arık Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Nükhet Sirman Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2011
Nadir Özbek Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2013
Fikret Adaman Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2010
Okyay Kaynak Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Bülent Sankur Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Belgin Tekçe Sosyoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2005
Kadri Özçaldıran Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Şevket Pamuk Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Hamit Fişek Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1998
Ali Kaya Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2013
Rahmi Güven Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Nazlı Başak Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Metin Arık Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Temel Bilimler ve Mühendislik 2010
Ünal Zenginobuz Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2009
Rana Sanyal Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Adil Sarıbay Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Can Ali Yücesoy Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2008
Belma Haznedar Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Ersan Demiralp Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2000
Aslı Özyar Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2003
Ayşe Gürel Yabancı Diller Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Ali Rana Atılgan İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Necati Aras Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2007
Emine Adadan Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2017
Mine Eder Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2002
Duygu Avcı Kimya Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Ali Tekcan Psikoloji Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2000
Ahmet Ademoğlu Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Osman Teoman Turgut Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Can Özturan Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2003
Berna Yazıcı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2012
Koray Durak Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2014
Ethem Alpaydın Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Hilmi Luş İnşaat Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2012
Işıl Balcıoğlu Çevre Bilimleri Enstitüsü Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2001
Edhem Eldem Tarih Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 1999
Alp Eden Matematik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1998
Günhan Dündar Elektrik-Elektronik Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2002
Cem Say Bilgisayar Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Ahmet Erhan Aksoylu Kimya Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2004
Oya Pınar Ardıç Alper Ekonomi Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2006
Taylan Akdoğan Fizik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 2011
Murat Baç Felsefe Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Sosyal ve Beşeri Bilimler 2004
Kuban Altınel Endüstri Mühendisliği Araştırmada Üstün Başarı (Genç) Temel Bilimler ve Mühendislik 1999

Sayfalar