TÜBİTAK Ödülleri

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından; Bilim, Hizmet, Teşvik Ödülleri ve Bilim Ödülü eşdeğeri olan TÜBİTAK Özel Ödülü olmak üzere dört tür ödül verilmektedir. Bilim, Hizmet, Teşvik Ödülleri Türkiye'de bilimsel ve teknolojik alanlarda uluslararası düzeyde araştırma ve yayın yapan ve/veya bu alanların mensubu olan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu veya Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu bilim insanlarının, araştırma/yayın, çalışma ile seçkin hizmetlerini değerlendirmek, üstün niteliklerini onayarak kamuoyuna duyurmak ve bir teşvik unsuru olmak üzere; TÜBİTAK Özel Ödülü ise, aynı nitelikteki çalışmalarıyla tanınan yurtdışında yerleşik Türkiye Cumhuriyeti uyruklu bilim insanları için oluşturulmuştur.

Bilim Ödülü

Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilir.

Hizmet Ödülü

Ülkemizdeki bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmette bulunmuş kişilere verilir. Hizmet Ödülü için hayatta olma şartı yoktur.

Teşvik Ödülü

Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş1, hayattaki bilim insanlarına verilir.

TÜBİTAK Özel Ödülü

Bilim Ödülü eşdeğeri olarak, çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, yurtdışında yerleşik, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, hayattaki bilim insanlarına verilir.

TÜBİTAK-Üçüncü Dünya Bilimler Akademisi (TWAS) Teşvik Ödülü

TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü, ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış genç bilim insanlarına verilir. TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında yıllar itibariyle dönüşümlü olarak verilir.

 
BİLİM KURULU ESKİ ÜYELERİ

Prof. Dr. Erdal İnönü, Fizik (1975 – 1983)

Prof. Dr. Gündüz Ulusoy, Endüstri Mühendisliği (1969 – 1999)

Prof. Dr. Burak Erman, Kimya Mühendisliği (1962 – 1998)

Prof. Dr. Öktem Vardar, Makina Mühendisliği (1969 – 2000)

Prof. Dr. Ayşe Soysal, Matematik (1976 - 2014)

Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu (1988- )

* Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yaptıkları tarihler

 

 

* Ödülün verildiği tarihte Boğaziçi Üniversitesi Mensubu olanlar listelenmiştir.

 

acordeon
1