Ödüller

Ödüller

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üye ve görevlileri tarafından çeşitli tarihlerde TÜBİTAK, TÜBA, BÜVAK, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi, ODTÜ Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı ve diğer kurum ve kuruluşlardan alınan ödüllere ilişkin yapılan çalışma sonucunda sorgulanabilir bir veri tabanı oluşturulmuştur. Ödül veren kurum ve kuruluşlara göre, vermiş oldukları ödüllerle ilgili bilgi, ödül esasları ve ödül listeleri hazırlanmıştır. Ayrıca bu bölümde Öğrenci Ödülleri ile ilgili liste de yer almaktadır.

Ödül Listesi
Ödül Kategorisi Ödül Sahibiazalan sırada Alan Ödül Adı Tarih
TÜBİTAK A. I. Ethem Alpaydın  Mühendislik Bilimleri Teşvik Ödülü 2002
Fahri Doktora Ünvanı A. Nihat Gökyiğit 2003
TÜBİTAK A. Rana Atılgan  Mühendislik Bilimleri Teşvik Ödülü 1995
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Abdullah Kerem Uguz 2011
BÜVAK Adil Sarıbay Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2012
Fahri Doktora Ünvanı Ahmed H. Zewail 2003
BÜVAK Ahmet Ademoğlu Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2002
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Ahmet Aydemir 2012
BÜVAK Ahmet Erhan Aksoylu Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2004
TÜBA Ahmet Erhan Aksoylu  Kimya Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2005
TÜBİTAK Ahmet Erhan Aksoylu  Mühendislik Bilimleri Teşvik Ödülü 2008
Öğrenci Ödülleri Ahmet Hanifi Ertaş BAP Doktora Tez Ödülü 2009
Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ahmet Kerim Avcı Araştırma Teşvik Ödülü 2011
Öğrenci Ödülleri Ahmet Kerim Avcı BAP Doktora Tez Ödülü 2003
BÜVAK Ahmet Kerim Avcı Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2009
TÜBA Ahmet Kerim Avcı  Kimya Mühendisliği Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2009
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Ahmet Öncü 2010
BÜVAK Albert Ali Salah Fen ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2014
Bilim Akademisi Albert Ali Salah Fen ve Mühendislik Genç Bilim İnsanları Programı Burs Ödülü 2017
BÜVAK Ali Çarkoğlu Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2000
TÜBA Ali İzzet Tekcan  Psikoloji Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2001
Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Ali Kaya Araştırma Teşvik Ödülü 2009
BÜVAK Ali Kaya Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2005
BÜVAK Ali Kaya Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2013
TÜBA Ali Kaya  Fizik Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2005
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Ali Pusane 2010
BÜVAK Ali Rana Atılgan Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 1998
BÜVAK Ali Tekcan Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2000
Diğer Ödüller Ali Tuna Kuyucu Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü 2017
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ali Ülger Fen Bilimleri Sedat Simavi 1988
TÜBİTAK Ali Ülger  Matematik Bilim Ödülü 1995
Bilim Akademisi Alp Bassa Fen ve Mühendislik Genç Bilim İnsanları Programı Burs Ödülü 2016
Diğer Ödüller Alp Bassa Matematik Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödül 2015
BÜVAK Alp Eden Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 1998
BÜVAK Alp Eden Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2009
TÜBİTAK Alp Eden  Matematik Teşvik Ödülü 1995
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Alper Şen 2008
BÜVAK Amitav Sanyal Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2008
TÜBİTAK Amitav Sanyal  Kimya Teşvik Ödülü 2011
TÜBA Amitav Sanyal  Kimya Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2008
Fahri Doktora Ünvanı Andreas Tietze 1983
Fahri Doktora Ünvanı Ara Güler 2014
Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Arda Deniz Yalçınkaya Araştırma Teşvik Ödülü 2011
BÜVAK Arda Deniz Yalçınkaya Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2010
TÜBA Arda Deniz Yalçınkaya  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2013
BÜVAK Arda Denkel Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 1999
TÜBA Arzu Çelik  Moleküler Biyoloji ve Genetik Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2008
BÜVAK Arzu Öztürkmen Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2003
TÜBA Arzu Öztürkmen Yılmaz  Tarih Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2003
Bilim Akademisi Arzucan Özgür Fen ve Mühendislik Genç Bilim İnsanları Programı Burs Ödülü 2016
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Arzucan Özgür 2012
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Aslı Kurtuluş 2007
BÜVAK Aslı Özyar Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2003
BÜVAK Aslıhan Tolun Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 1999
BÜVAK Aslıhan Tolun Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2010
TÜBİTAK Atilla Aşkar  Matematik Bilim Ödülü 1993
TÜBİTAK Atilla Aşkar  Matematik Teşvik Ödülü 1973
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Atilla Yılmaz 2012
Diğer Ödüller Atilla Yılmaz Matematik Hayri Körezlioğlu Araştırma Ödülü 2015
TÜBİTAK Avadis Hacınlıyan  Fizik Teşvik Ödülü 1981
BÜVAK Ayhan Koç Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2002
Öğrenci Ödülleri Aylin Ziylan Albayrak BAP Doktora Tez Ödülü 2006
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Ayşe Başak Kayıtmazer 2009
BÜVAK Ayşe Buğra Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2000
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ayşe Buğra Sosyal Bilimler Sedat Simavi 1995
Diğer Ödüller Ayşe Buğra The World Academy of Sciences (TWAS) 2015
BÜVAK Ayşe Gül Toker Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2000
BÜVAK Ayşe Gürel Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2004
TÜBİTAK Ayşe Gürel  Sosyal Bilimler Teşvik Ödülü 2008
TÜBA Ayşe Gürel  Yabancı Diller Eğitimi Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2006
Öğrenci Ödülleri Ayşe Nihan Katırcı BAP Doktora Tez Ödülü 2013
BÜVAK Ayşe Öncü Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 1998
BÜVAK Ayşe Selçuk Esenbel Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2004
BÜVAK Ayşecan Boduroğlu Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2009
Bilim Akademisi Ayşecan Boduroğlu Sosyal Bilimler Genç Bilim İnsanları Programı Burs Ödülü 2016
TÜBA Ayşecan Boduroğlu  Psikoloji Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP) 2010
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Aziz M. Uluğ 2012
BÜVAK Bahar Kasapgil İnce Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2003
Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bahattin Baysal Bilim Ödülü 1987
TÜBİTAK Bahattin Baysal  Kimya Bilim Ödülü 1968
BÜVAK Balkız Öztürk Başaran Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2006
Öğrenci Ödülleri Barış Alp Özden BAP Doktora Tez Ödülü 2011
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Barış Karapınar 2012
BÜVAK Begüm Özkaynak Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2011
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Begüm Özkaynak 2012
BÜVAK Belgin Tekçe Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2005
BÜVAK Belma Haznedar Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2003
Diğer Ödüller Berat Zeki Haznedaroğlu Çevre Bilimleri Newton Advanced Fellowship Araştırma Ödülü 2015
Diğer Ödüller Berat Zeki Haznedaroğlu Eser Tümen Araştırma Ödülü 2015
Öğrenci Ödülleri Berk Gökberk BAP Doktora Tez Ödülü 2007
BÜVAK Berna Yazıcı Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2012
Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları Bert Arnrich 2012
BÜVAK Betül Kırdar Temel Bilimler ve Mühendislik Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2007
Öğrenci Ödülleri Beyza Çağatay Tekin BAP Doktora Tez Ödülü 2008
BÜVAK Bilge Ataca Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Genç) 2002
BÜVAK Binnaz Toprak Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmada Üstün Başarı (Kıdemli) 2001
Bilim Akademisi Bülent Akgün Fen ve Mühendislik Genç Bilim İnsanları Programı Burs Ödülü 2016
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Bülent Aksoy Radyo Sedat Simavi 1998
Öğrenci Ödülleri Bülent Balta BAP Doktora Tez Ödülü 2003
Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bülent Sankur Bilim Ödülü 2002

Sayfalar